O nás

NAŠE VIZE:


Naší vizí je společnost, která čerpá ze své minulosti odvahu nebýt lhostejný k bezpráví. Společnost, ve které se nikdo nemusí cítit menšinou.

KDO JSME?


Jsme společenství lidí, kterým do jejich vlastního života nebo života jejich předků vstoupily konflikty mezi většinou a menšinami a věnujeme se tomuto tématu buď z osobních nebo profesionálních důvodů. 

Výchozím bodem pro naši práci je druhá světová válka a holocaust, které společně představují zlomový bod v lidských dějinách. Víme, že tyto konflikty mají dlouhodobé a dalekosáhlé důsledky na mnoho dalších generací a celou lidskou společnost. 

CO CHCEME?


Chceme se vzájemně podporovat v odvaze tyto staré rány naší historie  otevírat, konstruktivně a bezpečně o nich diskutovat a hledat cestu k jejich zahojení. Chceme pojmenovávat chyby, hledat jejich příčiny a vyvozovat z nich osobní i společnou zodpovědnost a poučení pro budoucnost. 

S využitím historických paralel chceme na toto upozorňovat a přispívat k lepšímu porozumění naší současnosti. Hledáme příklady z českých moderních dějin, na kterých lze efektivně demonstrovat, jak fungovala či nefungovala tolerance a respekt ve vztazích většinové společnosti a jednotlivých národnostních, etnických či náboženských menšin. Hledáme odpovědi na otázky po příčinách a důvodech konfliktů, které dodnes zůstávají neřešené a jejich stín se přenáší na další a další generace. 

Jsme tým lidí – profesionálů: historiků a vzdělavatelů i lidí s osobní traumatickou zkušeností, kteří prostřednictvím sdílení životních zkušeností a otevřené diskuse hledají cestu ke zdravé a zralé společnosti.

Co pro to děláme?

Vytváříme metodické materiály pro vzdělávací programy a semináře, které pořádáme v České republice i v zahraničí:

pro učitele:

semináře programu Tváří v tvář historii (a sobě samým) – metodologie Facing History and Ourselves s praktickým nácvikem jak metody využít přímo ve výuce. Metoda umožňuje žákům pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti, připomíná hodnotu lidského života, důstojnosti jednotlivce a jeho přirozených práv a podporuje diskusi o odpovědnosti, vině, trestu a vyrovnávání se s traumatickou a bolestnou minulostí.

pro žáky/studenty:

peer-education s příběhem Anne Frank a výstavou Nechte mě být, jaká jsem, ve kterých se žáci stávají průvodci výstavou pro své vrstevníky a přibližují jim její témata ze své perspektivy, programy Tváří v tvář historii, diskusní setkání apod.

pro veřejnost

pořádáme diskusní pořady a připomínkové akce.

Většina našich programů a metodických materiálů pracuje s výsledky našeho vlastního, systematického, pečlivého a nezávislého výzkumu.