Středobodem vzdělávacího projektu je putovní výstava vytvořená Domem Anne Frankové v Amsterodamu. Tato výstava spojuje příběh Anne Frankové a jejích blízkých se současnými příběhy mladých lidí, neboť je založena na uvědomění si jedinečné identity a hodnoty každého z nás a toho, že každý máme právo na to, být sám sebou.
Dvě třetiny výstavy přináší na graficky výrazně zpracovaných panelech za využití velkoformátových fotografiích příběh Anny Frankové od jejího narození v roce 1929 až po smrt v koncentračním táboře Bergen-Belsen v roce 1945. Panely obsahují kromě fotografií ze života Anne fotografie a texty dokumentující svět kolem ní: nástup Hitlera a nacistů k moci, pronásledování Židů a dalších menšin a druhou světovou válku.
Třetina výstavy je věnována příběhům dnešních mladých lidí, o nichž se dozvídáme nejen z výstavních panelů, ale také prostřednictvím dvou krátkých videí (na stránce rolujte dolů až k výběru jazyka, po výběru češtiny, která je na předposledním místě, se objeví oba videoklipy). Návštěvníci se dozvědí, jak tito mladí lidé vnímají sami sebe, ale také jak na ně reagují cizí lidé. Z jejich příběhů je zřejmé, jakou roli mohou hrát předsudky a jak mohou vést k vyloučení a někdy i k diskriminaci.
Vrstevnické vzdělávání
Vzdělávací program v programu Let Me Be Myself obvykle vedou žáci. S využitím mezinárodního výzkumu Domu Anny Frankové z let 2013-2014 byl obsah a design výstavy upraven tak, aby co nejlépe sloužil právě náctiletým průvodcům. Jako přípravu absolvují průvodci dvoudenní trénink, které pořádá Schola Fidentiae. Průvodci se seznámí s obsahem a naučí se, jak komunikovat s návštěvníky. K dispozici mají “průvodce pro průvodce” – sešit s pracovními listy a aktivitami, prostorem pro vlastní poznámky a otázky a informacemi. Získají také příručku, která obsahuje návod, jak obsah zprostředkovat, jaké otázky klást a jak moderovat diskusi.
Vrstevnické vzdělávání je založeno na tom, že žák či skupina žáků dočasně přejímají v kolektivu vrstevníků pedagogickou roli a provádějí své spolužáky procesem osvojování vědomostí a klíčových kompetencí. Jde o princip tzv. peer programů, který je založen na aktivním zapojení vrstevníků, jež pozitivně působí na formování postojů ostatních žáků, spolužáků, kamarádů. Často se potvrzuje, že děti od ostatních dětí vnímají různá řešení problémů snáz a rychleji. Výhodou této formy učení je, že spolu děti mluví „stejným jazykem“, efektivně a srozumitelně si učivo předávají. Proto často pochopí probíranou látku rychleji a žák, který má za úkol ji naučit ostatní nebo jim předat svou zkušenost, se s ní samozřejmě seznámí naprosto perfektně.
Vrstevnické vyučování rozvíjí klíčové kompetence, především dovednost spolupracovat, která jde napříč klíčovými kompetencemi. Práce s výstavou Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové dále rozvíjí prezentační a moderátorské dovednosti, schopnost rozvrhnout si čas, ale i reagovat na skupinu, odhalovat její dynamiku a pracovat s ní. Vrstevnické vzdělávání aktivizuje žáky a studenty, aby se aktivně zúčastnili výstavy a zároveň motivovali ostatní, aby jí také navštívili. Zároveň vede průvodce i prováděné k promýšlení toho, co to znamená být ve společnosti aktivní a proč je to důležité.
„Anne napsala ve svém deníku: „Není úžasné, že nikdo nemusí čekat, aby mohl začít zlepšovat svět?“ Myslím, že jednoduše stačí začít. Vždycky máme možnost něco změnit, a stát se průvodcem výstavou je jedním ze způsobů, jak to udělat. Anush (19 let, průvodce z Argentiny)
Koncept provádění výstavou prostřednictvím vrstevnického vyučování je ověřen Anne Frank House a jeho partnery v mnoha zemích za posledních téměř dvacet let. Průvodci výstavou jsou předem vyškoleni lektory vzdělávacích organizací, kteří s výstavou a tématem dlouhodobě pracují, v tomto případě lektorkami Schola Fidentiae, které přes dvacet let spolupracují s Anne Frank House v Amsterodamu.
Jaká je role průvodce? Průvodci provádějí skupiny vrstevníků, případně o něco mladších i starších žáků a studentů ze svých i dalších škol, svým výkladem jim zpřístupňují nelehké téma holocaustu, vyčleňování ze společnosti a diskriminace v minulosti, ale i v současnosti. Zároveň odpovídají prováděným na jejich dotazy a aktivizují je pokládáním vlastních otázek. Průvodci získají proškolením vědomostní základ, který jim umožní cítit se jistý ve výkladu a odpovídat na otázky, případně odkazovat tazatele na tištěné i online zdroje. Zároveň si ve vstupním semináři ujasní své vlastní postoje a názory na otázky, které se ve výstavě vyskytují.
Jaké jsou zkušenosti průvodců výstavou z České republiky?
Zjistila jsem o sobě, že to zvládnu, i když jsem se bála, ale zvládla jsem to a jsem ráda, že jsem do toho šla. Sára, 16 let
Naučil jsem se díky výstavě mluvit před lidmi. Jirka, 15 let
Těžké bylo první provádění. Honza, 16 let
Zjistila jsem, že umím hodně nahlas a zřetelně mluvit a že nejsem zas tak nervózní člověk. Sára, 15 let
Těžká byla poslední část výstavy, protože se tam mluvilo hodně o našich zkušenostech. Daria, 16 let
Zjistil jsem, že mám docela dobrou paměť a dějepis mě začal bavit trochu víc. Kuba, 16 let
Někdy bylo těžké mluvit, protože jsem cizinka a jsem tady krátkou dobu. Tak jsem se musela naučit úplně všechno. Natálie, 15 let
Zjistila jsem, že se nebojím mluvit před publikem, ráda něco vyprávím. Khuslen, 16 let
Uvědomila jsem si, že je dobré mít naději a doufat. Saša, 15 let
Technické parametry výstavy a doprava
Výstava obsahuje 34 panelů, které jsou nosným systémem spojeny po 3 nebo 4 panelech. Šířka jednoho panelu je 90 cm, rozměr panelu s konstrukcí činí 92 cm, 3 panely spolu dohromady zabírají 275 cm. V případě potřeby mohou být panely stavěny oboustranně. Výstavu je vhodné umístit do vestibulu školy, auly, nebo na širší chodby (tak, aby se zde dala provádět třída).
Výstavu je možné převážet v osobním autě typu Octavia combi. Je složena v 7 tubusech a 3 kufrech.
Podmínky zapůjčení
- Přepravu, nakládku a vykládku výstavy na místo určení zajistí na svůj náklad a nebezpečí vypůjčitel. Vypůjčitel přepravuje výstavu také zpět, není-li dohodnuto jinak.
- Výstava je přepravována v systému k výstavě vyrobených, tj. ve 3 kufrech a 7 tubusech.
- Výstavu je nutné vystavit komplet, tj. všech 34 panelů.
- Způsob umístění a rozložení výstavy záleží na prostorách, které jsou k dispozici, a bude tak rozmístěna po dohodě s půjčitelem.
- Instalace a deinstalace výstavy proběhne v termínu a způsobem dohodnutým předem s půjčitelem.
- S výstavou se pracuje formou vrstevnického vzdělávání – z místních žáků jsou lektorkami půjčitele – Schola Fidentiae (dále SF) proškoleni v rámci dvoudenního semináře (celkový rozsah max. 16 hodin) průvodci; průvodce zajistí vypůjčitel, uvolní je na vstupní seminář z výuky, na provádění výstavou a na evaluační seminář.
- Po skončení výstavy proběhne pro průvodce 2-4-hodinový evaluační seminář v prostorách vypůjčitele / dohodnutých vypůjčitelem.
- Doprovodné aktivity jsou částečně hrazeny z grantů a dotací, které zajišťuje půjčitel. Pro vypůjčitele je stanovena cena individuálně po předchozí dohodě.
Kontaktní informace
V případě zájmu či jakýchkoli dotazů se prosím obracejte na Marii Smutnou, koordinátorku výstavy a lektorku vzdělávacích programů.
Odkazy na další zdroje
- Matthias Heyl, Anne Franková, Triáda, Praha 2014
- Anne Franková, Deník, Triáda, Praha 2006 a následná vydání
- Anne Franková, Souborné vydání, Triáda, Praha 2022
- Anne Franková, Zadní dům. Deník, Triáda, Praha 2022
- Ari Folman – David Polonsky, Deník Anne Frankové (komiks), Triáda, Praha 2017
- Sid Jacobson – Ernie Colón Anne Franková: komiksový životopis, Paseka, Litomyšl 2013
- www.annefrank.org
- https://www.annefrank.org/en/anne-frank/
- https://www.neztratitviru.net/?page=dokumenty (dokumenty z období Protektorátu Čechy a Morava)
- 3D projekce domu Anne Frankové v Amsterodamu: https://www.annefrank.org/en/anne-frank/secret-annex/
- animovaný film od tvůrců komiksového životopisu: http://www.youtube.com/watch?v=yLSvdEUA2wIhttp://www.youtube.com/watch?v=MTbHYBeUe0Y&feature=endscreen
- videomateriály o Anne Frankové: http://www.youtube.com/annefrank