Doba trvání projektu:
červenec 2022- červen 2024/2025
Hlavní cíl projektu:
Hlavním cílem projektu je systematicky a smysluplně rozvinout činnost organizace a prakticky naplňovat její poslání: aktivně podporovat rozvoj a posilování společnosti jako svébytného sebevědomého společenství lidí, kteří na základě poznávání, uchovávání a uvědomování si vlastních dějin tvoří společnost postavenou na hodnotách a principech humanity a solidarity.
Dali jsme si za cíl hledat kritická místa naší společné historie a paměti, která ovlivňují život mnoha dalších generací až do dnešních dnů a tím si uvědomovat, jaké nebezpečí plyne z válečných konfliktů. Hledat odpovědi na otázky, jaká místa – geografická i časová – paměti holocaustu jsou zásadní a proč, zda a jak je dokážeme popsat, jak je umíme a chceme interpretovat a jaké nové otázky – i o nás samých – nám mohou otevřít. Důležité je také to, zda jsme schopni předávat svědectví pamětníků dalším lidem tak, aby dokázali vnímat jejich hloubku.
Konkrétní cíle:
Aktivity projektu:
Aktivita 1:
Posilování kapacit organizace Schola Fidentiae je nově založená malá nezisková organizace, která sdružuje osoby věnující se dlouhodobě vzpomínkové kultuře a jejímu rozvoji v České republice za využití mezinárodní zkušenosti. Mezi jejími členy jsou někdejší ředitelka Institutu Terezínské iniciativy, dlouholetá metodička a vzdělavatelka o holocaustu a občanských a demokratických tématech, jakož i představitelky druhé generace přeživších šoa, nebo romská aktivistka a zároveň zástupkyně druhé generace přeživších romského holocaustu. V aktivitě posilování kapacity se budeme věnovat hlavně rozvoji organizace a její profesionalizaci.
Aktivita 2:
Jak předávat paměť holocaustu bez pamětníků: Vzdělávací a diskusní aktivity pro dospělé holocaust vnímáme jako východisko občanského vzdělávání a výchovy k demokracii a demokratickým principům, k rozpoznávání toho, kdy se vytrácí demokratická kultura a vytváří se tak pole vylučování ze společnosti a omezování lidských a občanských práv; stejně tak jako ukazatel toho, že začne-li být pošlapávána kohokoliv lidská důstojnost, je potřeba být na pozoru a vyvíjet aktivitu proto začínáme prací s konkrétní publikací a nabízíme i ojedinělou možnost setkání s přímou pamětnicí holocaustu – přes poznání těchto základních principů pokračujeme k pojmenovávání demokratických principů, které jsou nezbytné pro život v současné Evropě aktivitu z těchto důvodů realizujeme ve čtyřech liniích:
2a)
Hledání cest a výsledného formátu, jak šířit svědectví pamětníků holocaustu i bez možnosti setkání s přímými pamětníky.
2b)
Práce s druhou generací přeživším holocaustu vytvoření vzdělávacího a badatelského konceptu vedení diskusí o důvodech a smyslu práce s druhou generací vytvoření pilotního formátu badatelské a vzdělávací práce s druhou generací .
2c)
Semináře Facing History and Ourselves pro české a německé učitele a vzdělavatele lektoři: Peter Sokol a Roman Anýž realizace seminářů pro učitele (více v příloze Podrobný popis projektu) tři metodiky přeložené do angličtiny a dány k dispozici pedagogům mimo ČR a využity na seminářích pro učitele a závěrečné studentské konferenci.
2d)
Veřejné diskuse určené pro širokou veřejnost
2-4x ročně diskuse pro veřejnost na témata: druhá generace přeživších, paměť a její důležitost pro nás, mezigenerační spolupráce.
Aktivita 3 Vzdělávací aktivity pro mládež
stejně jako u aktivity č. 2 holocaust vnímáme jako východisko občanského vzdělávání a výchovy k demokracii a demokratickým principům, k rozpoznávání toho, kdy se vytrácí demokratická kultura a vytváří se tak pole vylučování ze společnosti a omezování lidských a občanských práv; stejně tak jako ukazatel toho, že začne-li být pošlapávána kohokoliv lidská důstojnost, je potřeba být na pozoru a vyvíjet aktivitu stejně jako v sadě programů pro dospělé začínáme i práci s mládeží programem využívajícím publikaci Opožděné vzpomínky, v rámci něhož nabízíme i ojedinělou možnost setkání s přímou pamětnicí holocaustu – přes poznání těchto základních principů pokračujeme k pojmenovávání demokratických principů, které jsou nezbytné pro život v současné Evropě aktivitu z těchto důvodů realizujeme ve třech liniích, které jsou částečně propojeny s aktivitou č. 2.
3a) Evelina Merová – Opožděné vzpomínky
- vytvoření a realizace vzdělávacího programu/modulu pro školy s metodikou;
- vytvoření a realizace vzdělávacího programu/modulu pro knihovny formou čtenářského klubu s metodikou;
- ověření obou programů, zpracování metodik, které budou poskytnuty k použití školám a knihovnám;
- s programem budeme dále pracovat lektorsky (tj. nabízet ho školám a knihovnám s lektorským vedením);
- webinář pro zájemce, kde představíme metodiku a způsoby práce.
3b) Česko-německé setkání mládeže ve Výmaru
spojené s exkurzí do Buchenwaldu a expozice k policii Stasi v Erfurtu ve spolupráci s partnerskou organizací Stiftung »Europäische Jugendbildungs- und Begegnungsstätte Weimar« vytvoříme a odpilotujeme mezinárodní vzdělávací program pro mládež, který bude kromě workshopů, přednášek a facilitovaných diskusí zahrnovat také exkurzi do bývalého koncentračního tábora Buchenwald s doprovodným programem a návštěvu bývalé věznice Stasi v Erfurtu.
3c) Česko-německá studentská třídenní konference
Česko-německá studentská třídenní konference konaná v ČR – třetí rok projektu realizujeme studentskou česko-německou konferenci pro studenty z ČR a Německa, jejíž součástí bude práce v terénu na konkrétním místu paměti a vypracování akčních plánů projektů, které multiplikují ve školách, ze kterých přijeli.