Sdílená zkušenost. Osobní příběhy jako součást lokální historie

Doba trvání projektu:

únor 2022- leden 2025

Hlavní cíl projektu

Cílem projektu je motivovat především mladé lidi k zájmu o naši společnou moderní historii a  její kritické zkoumání, což je jeden ze způsobů, jak porozumět současnosti. Tím, že se projekt zaměřuje na konkrétní osudy rodin postižených holocaustem a druhou světovou válkou, spojené s konkrétními místy, kde tyto příběhy zanechaly svou stopu, má za cíl přispět k prevenci projevů nenávisti a diskriminace a zlepšení vztahů mezi většinovou populací a menšinami žijícími na našem území.

Konkrétní cíle

V rámci projektu pracujeme s několika individuálními a rodinnými příběhy pronásledování Židů a Romů během druhé světové války na území současné České republiky. Tyto příběhy obsahují a kombinují kromě hlavního tématu nacistického pronásledování také témata předsudků, rasismu, xenofobie a diskriminace spojené s obdobím před válkou, během války a po ní, ale také se současností. Naším cílem je vytvořit vzdělávací koncepci, jak představit tyto příběhy učitelům a studentům. Chceme také inspirovat studenty k práci s těmito příběhy, k jejich zpracování do různých forem a k jejich prezentaci místní veřejnosti.

Aktivity projektu

Po sběru osobních svědectví a materiálů a archivním výzkumu bude finální dokumentace jednotlivých příběhů využita k vytvoření metodického rámce projektu.

Žáci a studenti z tří vybraných lokalit (Praha, Plzeň, Varnsdorf) budou zapojeni do osobních příběhů a do tvůrčí prezentace těchto příběhů s podporou svých učitelů. Aby byli schopni efektivně podporovat své žáky a studenty, budou učitelům nabídnuty odborné semináře a průběžná metodická podpora.

Místní veřejnost bude pozvána na veřejné prezentace výsledků studentských prací, které jsou součástí tohoto projektu.

Výstupy projektu

Prvním výsledkem budou individuální osobní příběhy zasazené do historického a místního kontextu a doplněné vizuálními a písemnými materiály (historickými fotografiemi, archivními materiály, novinovými články atd.), které lze dále využít pro vzdělávací práci studentů a učitelů.

Dalším výstupem bude metodologie a konkrétní příklady osvědčených postupů, týkající se zpracování a prezentace místních příběhů a místní historie.

Metodologické informace, materiály a výstupy studentů budou prezentovány v rámci nové sekce webové stránky organizace. Tento webový průvodce projektem bude uživatelsky přívětivý a přehledný a zároveň dobře strukturovaný pro snadné nalezení relevantních informací, inspiraci a příkladů osvědčených postupů.

Shared Experience. Individual Stories within the Local Memory

Duration of the project:

February 2022- January 2025

Main goal of the project

The aim of the project is to motivate mainly young people to take an interest in our common modern history, its critical examination, and contemplation, which is one of the means to understand the present. By focusing on the specific fates of families affected by the Holocaust and the Second World War, in connection with the specific places where these stories have left their mark, the project aims to contribute to the prevention of manifestations of hatred and discrimination, and to improve relations between the majority and minorities living in our territory.

Specific goals

In the frame of the project we are working with several shared individual and family stories of the persecution of Jews and Roma during the Second World War in the territory of the current Czech Republic. The stories we are researching contain and combine, in addition to the primary theme of the Nazi persecution also themes of prejudice, racism, xenophobia, discrimination associated with the period before the war, during and after the war, but also with the present.

We want to create a concept of the way how to present the stories to the teachers and students and our goal is to inspire the students to work these stories, to elaborate them in different forms and present them to the local public.

Activities of the project

After collecting of personal testimonies and materials and archival research will be the final documentation used for developing the project’s methodological framework.

Young people from three selected localities (Praha, Plzeň, Varnsdorf) will be involved in the personal stories of the project and in the creative presentation of these stories with the support of their teachers. In order to effectively support their pupils, teachers will be offered a seminar led by Schola Fidentiae educators and historians and ongoing methodological support.

The local public will be invited to the public presentations of the students´results that are part of the project.

Results of the project

The first result will be individual stories set in a historical and local context and supplemented with visual and written materials (historical photos, archival materials, newspaper articles, etc.), usable for further educational work by students and teachers.

The project will develop a methodology, as well as concrete examples of good practice created by students, on how local stories and local history can be processed and presented. The methodological and other information, materials and outputs of the students’ projects will be presented on the new section of the  organization’s website. This web guide of the project, will be a user and editor friendly and clear website, well structured for easy finding the relevant information, inspiration and good practice examples.

Projekt spolufinancuje:

Posláním Nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost je zachovat paměť perzekuovaných lidí během nacistického režimu, přijmout zodpovědnost za současnost a aktivně přispívat k jejímu zachování pro další generace.